تاریخ : 1398/05/17 || بازدید : 443


متخصص چشم لنز طبی و لنز رنگی

لنز رنگی

لنز رنگی اگر چه ممكن است از نگاه مصرف كننده تنها یك وسیله زیبائی و آرایشی محسوب شود اما باید بدانید كه این وسیله یك وسیله طبی است و مانند همه آنچه در طب وجود دارد خالی از عارضه نیست. همه پزشكان به عوارض این لنزها كاملا واقفند و در هنگام تجویز لنز تمام جوانب قضیه را در نظر میگیرند و نكات زیادی را به بیمارانشان یادآور میشوند. نحوه گذاشتن،برداشتن،زمان استفاده، مدت مجاز مصرف و طرز نگهداری لنزها را نكته به نكته به تمام بیمارانشان آموزش میدهند و علائم و نشانههای هشدار دهنده را بارها و بارها متذكر میشوند. خانم جوان ذكر شده، در بهترین شرایط و در نهایت خوشبینی فقط شاید با پیوند قرنیه بتواند بخشی از بینائی خود را باز یابد. اگر به مراكز چشم پزشكی مراجعه كنید متاسفانه روزانه با موارد كم و بیش مشابه فراوانی روبه رو خواهید شد.

لنزهای رنگی دارای ۵ رنگ اصلی هستند:

قهوهای، آبی،سبز،طوسی و بنفش و طیف وسیعی از رنگها كه بین این رنگهای اصلی قرار دارند. قبل از استفاده از لنز رنگی،حتی لنزهای رنگی كه فقط جنبه زیبائی دارند حتما به چشم پزشك مراجعه كنید تا چشمتان را به دقت مورد معاینه قرار دهد. قرنیه چشم ابعادی دارد كه از یك فرد به فرد دیگر ممكن است كاملا متفاوت باشد. هر لنز نیز پارامترهائی دارد كه متناسب با بعضی چشمهاست نه همه آنها. بنابراین یك لنز ممكن است برای یك فرد متناسب و كاملا راحت باشد در صورتی كه برای فرد دیگر بیش از اندازه گشاد یا تنگ است كه در این صورت شانس بروز عوارض ناشی از لنز چندین برابر میگردد.

یك آرایشگر یا متصدی داروخانه هیچگاه نه علم آن را دارد و نه قادر است لنز متناسب با ابعاد چشم را برای شما تجویز كند. یادمان باشد كه در حال حاضر كنتاكت لنز شایعترین علت عفونت قرنیه افراد جوان است و بیاحتیاطی افراد در استفاده از این لنزها میزان وقوع عوارض وحشتناك و جبران ناپذیر چشمی را روزبه روز بیشتر كرده است. مشكل دیگری كه در مورد لنزهای رنگی غیراستاندارد وجود دارد این است كه گاهی موارد رنگی و شیمیایی بكار رفته در این گونه لنزها و و عدم تطابق آن با بافت قرنیه چشم موجب ایجاد عفونت و در نهایت سرایت عفونت به سایر بافتهای چشم و كوری شخص استفاده كننده میشود. از طرفی معمولا علاوه بر گذاشتن لنز رنگی آرایش هم میكنند كه این كار خطر را چندین برابر میكند زیرا اگر مقدار كمی از مواد آرایشی وارد چشم شود همراه اشك روی سطح داخلی یا خارجی لنز قرار میگیرد و باعث خراش قرنیه و عفونت چشم میگردد بنابراین خانمهای محترم باید توجه داشته باشند كه در صورت استفاده از لنز نباید آرایش كنند.

 لنزها را پس از مصرف دور بیندازید

هرچه زودتر لنزهایتان را تعویض كنید چشمهای شما سالمتر خواهند ماند. موادی مانند پروتئین،كلسیم و چربی كه به طور طبیعی در اشك شما وجود دارند میتوانند روی لنز شما رسوب كنند و هم باعث ناراحتی در چشم شما شوند و هم چشمتان را مستعد عفونت كنند. ممكن است بگوئید من همیشه از لنزهایم به میزان كافی مراقبت میكنم و آنها را همیشه تمیز و ضدعفونی شده نگه میدارم اما این كافی نیست. حتی برنامه تعویض لنز نسبت به چشم فرد استفاده كننده نیز ممكن است متفاوت باشد. مثلا برخی چشمها پروتئین و چربی بیشتری تولید میكنند پس لنز باید زودتر جایگزین شود همچنین اگر فرد آلرژی داشته باشد باید زود به زود لنزش را عوض كند به هر حال ارزیابی دقیق و كامل توسط یك چشم پزشك باتجربه میتواند بهترین برنامه جایگزین لنز را به شما پیشنهاد كند.

وقتی كه لنزها بیماریزا میشوند

 طبق نتایج آخرین تحقیقاتی كه در چهارمین همایش اپتومتری كشور در مورد عوارض لنزهای طبی ارائه شده است، درصد قابل توجهی از بیماران از لنزهای طبی استفاده میكنند و ۵۲ درصد افرادی كه از لنز به منظور زیبائی استفاده میكنند لنز را از اماكن غیربهداشتی مانند فروشگاهها و آرایشگاههای زنانه تهیه میكنند. ۵۲ درصد از استفادهكنندگان از لنز، بالای ۵۲ سال سن داشته و متاسفانه هیچكدام از آنها آگاهی درستی از نحوه مراقبت از لنزشان ندارند و ۰۳ درصد مصرفكنندگان لنز دچار عفونتهای شدید چشمی شدهاند.

اغلب جوانان و نوجوانان بهویژه دختران ، لنزهای خود را با یكدیگر عوض میكنند یا به یكدیگر قرض میدهند. این امر انتقال بیماریهای واگیردار مانند ایدز و هپاتیت را افزایش میدهد. لنزهای زیبائی كه از طرق مختلف تهیه میشوند و توسط افراد غیرمتخصص تجویز میشوند اغلب خطرات جدیتری را به دنبال دارند. تداخل با جریان اكسیژن دریافتی قرنیه میتواند منجر به تورم و زخم قرنیه و نهایتا ایجاد عفونت گردد. تجمع گردوغبار در زیر لنزی كه خوب جا نیفتاده باشد نیز میتواند باعث خراش قرنیه و ایجاد عفونت شود. از طرفی واكنشهای آلرژیك یا شیمیائی نسبت به محلول لنز تماسی ممكن است رخ دهد. كراتیت میكروبی یكی از جدیترین عوارض استفاده از لنز است كه نوع شدید آن در مدت زمان كوتاهی منجر به سوراخ شدن قرنیه و كوری میگردد. كلا شانس عفونت قرنیه در عدسیهای تماسی نرم بهخصوص نوع شبانه روزی ۰۱ تا ۵۱ برابر بیشتر از عدسیهای سخت و نیمسخت است.

 چگونه مراقب لنز رنگی خود باشیم؟

نكته اول این است كه بدون مشورت با پزشك از لنز چشمی استفاده نكنید. لنزهائی كه از طریق افراد غیرمتخصص به دستتان میرسد، هیچ تضمینی از نظر رعایت استانداردها و تطابق با چشم شما ندارد.اكثر لنزهای وارداتی از كشور چین هستند كه متاسفانه با قیمت نازلی به فروش میرسند و عوارض بسیاری را برای مصرفكنندگان داشته و دارند. در بسیاری از موارد،هنگام مراجعه به چشم پزشك فقط یك راه باقی مانده : تخلیه چشم. نكته دیگر آنكه لنزها برای افراد فراموشكار و بیقیدوبند و افراد بیتوجه به نظافت دستها و بهداشت فردی بسیار خطرناكند. همچنین افرادی كه نمیتوانند با اشیاء ریز و ظریف كار كنند یا چشمان خشكی دارند نیز لنز مناسب نخواهد بود. حتما هنگام خرید لنز به تاریخ مصرف و مدت زمان مجاز استفاده از لنزتان توجه كنید و هرگز از لنزهای بدون تاریخ مصرف یا تاریخ مصرف گذشته استفاده نكنید.

برای گذاشتن لنز ابتدا دستهایتان را به خوبی بشویید تا كثیفی و جرمهای آلوده را به چشمتان وارد نكنید. برای شستن دستها از صابونهای مرطوبكننده و كرمدار و اسانسدار استفاده نكنید چون برای لنز شما خوب نیستند. دستهایتان را پس از شستشو با حولهای خشك كنید كه پرز نداشته باشد. پس از این كار ابتدا باید یاد بگیریم كه چگونه لنزمان را پشت و رو نگذاریم. وقتی كه لنز را روی انگشت میگذارید و مقابل چشمانتان قرار میدهید اگر <یو> شكل باشد درست است اما اگر لبههای <یو> به خارج كشیده شده باشد لنزتان پشت و رو شده است. بعد از گذاشتن لنز چنانكه كوچكترین مشكلی برای چشمتان ایجاد شد مثلا دردچشم یا قرمزی ایجاد شد حتما به پزشك مراجعه كنید. اگر قصد رفتن به استخر و شنا كردن را دارید باید هنگام شنا لنزها را از چشمتان خارج كنید.

فرقی ندارد كه از لنزهای تماسی نرم استفاده میكنید یا سخت. زیرا بسیاری از عفونتهای ویروسی مانند آدنوویروسها و عفونتهای آسیبی مانند آكانتوموبا و یا عفونتهای آنكلوزونی میتوانند از طریق آب استخر به چشم منتقل شوند. از طرفی مواد ضدعفونی كنندهای همچون كلر كه جهت تمیز كردن آب استخرها مورد استفاده قرار میگیرد چنانچه با غلظت بیش از حد مجاز در استخر ریخته شده باشند میتوانند باعث خراب شدن لنز و سوزش و قرمزی و حتی زخمهای قرنیه شوند. هر بار كه لنز را از چشمتان خارج میكنید ابتدا آنرا با محلول مخصوص تمیز كنید تا مواد آرایشی شسته و رسوبات پاك شوند.

بعضی محلولها نیاز به سائیدن دارند اما بعضی دیگر فقط با ریختن محلول روی لنز تمام رسوبات را پاك میكنند. بسته به نوع لنزی كه استفاده میكنید و میزان پروتئین كه روی لنز شما رسوب میكند پزشك شما ممكن است محلولهای خاصی را به شما پیشنهاد كند. هر چه عمر لنزتان بیشتر باشد نیاز به این محلولها نیز بیشتر خواهد بود. حال اگر موافق باشید میخواهیم شما را با چند مورد از محلولهای ضدعفونیكننده،پاككننده و شستشو دهنده لنز آشنا كنیم. هر نوع لنز محلول مخصوص به خود را دارد.استفاده از یك محصول درست و بجا و انجام دستورالعملهای روی بستهبندی لنزها بسیار مهم هستند. دنبال نكردن و انجام ندادن دستورالعملها عمر لنز را كوتاه كرده و میتواند قرنیه و بافت اطراف چشم را عفونی كند.

محلول سالین:

برای شستن و نگهداری لنز تماسی است به شرط اینكه از حرارت یا اشعه ماوراء بنفش برای ضدعفونی كردن لنز تماسی استفاده نمایید. اگر از قرصهای آنزیمی و یا وسائل ضدعفونی كننده استفاده میكنید هم نیاز به محلول نرمال سالین دارید. ماده پاككننده روزانه، برای پاككردن لنز تماسی است. شما باید چند قطره از آن را روی كف دستتان قرار دهید و بااحتیاط لنز را بسائید. این كار را ۰۲ ثانیه ادامه دهید و مطمئن شوید كه هر دو سمت آن كاملا تمیز شده است و بعد از محلولهای دیگر برای شستشو و ضدعفونی كردن استفاده كنید.

محلولهای چندمنظوره:

برای پاككردن،شستشو و ضدعفونی كردن و نگهداری لنز شما استفاده میشود. تمام این كارها با یك محلول انجام میشود. لنزها را در جا لنزی تمیز با همین محلول میتوان نگهداری كرد و در زمان استفاده نیز لنز را با همین محلول شسته و در چشم میگذاریم.

محلول هیدروژن پراكسید:

برای پاككردن،ضدعفونی كردن و شستن و نگهداری لنز استفاده میشود. با این محصول لنز را در سبد خاصی قرار داده و آن را میشوئید سپس سبد را در ظرف مخصوص قرار داده و آن را از محلول پر میكنید تا لنز تمیز شود. محلولهای هیدروژن پراكسید حتما باید خنثی كننده داشته باشد كه یا در خود محلول وجود دارد یا بهطور جداگانه قرص خنثی كننده باید استفاده شود تا هیدروژن پراكسید تبدیل به آب شود و واكنشهای حساسیتی ایجاد نكند. بعد از در آوردن لنز از محلول هیدروژن پراكسید، لنزتان را با محلول دیگری بشوئید و داخل چشم بگذارید.

وسائل پاك كننده و ضدعفونی كننده: وسائل پاك كننده از امواج اولتراسوند و وسائل ضدعفونی كننده از امواج ماوراء بنفش یا حرارت استفاده میكنند. ابتدا لنز را شسته و سپس در این وسائل قرار دهید و با محلول پر كنید و آن را روشن كنید تا لنز شما پاك و ضدعفونی شود.

پاك كننده آنزیمی:

برای شستن پروتئینها از لنز استفاده میشوند. معمولا هفتهای یكبار از این آنزیم استفاده میشود. ابتدا لنزتان را پاك كنید و بشوئید. جا لنزتان را با محلول خود پر كنید و سپس یك قرص آنزیمی داخل آن بیندازید و صبر كنید تا حل شود و بعد لنزتان را در جالنزی قرار دهید. لنز باید معمولا ۵۱ دقیقه در این محلول بماند و بعد با محلول دیگری آن را ضدعفونی كنید. از بین برنده پروتئین روزانه بهصورت مایع است و روزانه استفاده میشود. میتوان همراه با محلول چند منظوره از آن استفاده كرد، به این صورت كه پس از شستشوی لنز و جالنزی با محلول چندمنظوره، جالنزی را از محلول چندمنظوره پر كنید و سپس یك قطره از محلول از بین برنده پروتئین روزانه به آن اضافه كنید و لنزتان را به روش معمول ضدعفونی كنید

.

مرکز تخصصی چشم دانیال متخصص چشم (سینوهه سابق) و بیماری های چشم و همچنین نمایندگی اصلی لنزهای طبی و لنز رنگی با بهترین برندهای دنیا 

 02122221098 مشاوره و خرید لنز(برای دیدن آدرس دقیق روی نقشه و مسیریابی روی دکمه WAZE کلیک کنید)
 انواع لنز

آخرين محصولات
مراقبت هاي لنز
مراقبت هاي لنز
 مراقبت هاي لنز
محلول لنز
محلول لنز
 محلول لنز
نيستاگموس
نيستاگموس
  نیستاگموس
نگهداری لنز طبی
نگهداری لنز طبی
  نگهداری لنز طبی
لنزهای رنگی Freshlook
لنزهای رنگی Freshlook
  لنزهای رنگی freshlook
لنزهای رنگی ILLUSION Color
لنزهای رنگی ILLUSION Color
لنزهای رنگی ILLUSION COLOR
لنز طبی کاسمو
لنز طبی کاسمو
لنزهای طبی کاسمو
لنز فرکانسی
لنز فرکانسی
  لنز فرکانسی
مایع لنز
مایع لنز
  مایع لنز
مایع لنز
مایع لنز
  مایع لنز

مقالات تخصصی چشم پزشکی

سوزش چشم

سوزش چشم می توانند علل مختلفی از جمله ساده و پیچیده داشته باشند و احساس سوزش می تواند ...

بیشتر بخوانید

انواع لنزهای تماسی

لنزها بر حسب جنس، فاصله زماني براي تعويض و قابليت خوابيدن با لنز در شب تقسيم بندي مي شوند.

بیشتر بخوانید

تاثیرات آلودگی هوا بر چشم و پوست

آیا شدنی است، چشم‌های حساس را در هوای آلوده‌ بدون این‌که صدمه‌ای به آنها وارد شود، تمیز و سالم نگه داشت؟

بیشتر بخوانید

مقالات تخصصی انواع لنز و چشم پزشکی

بهترین برند های لنز در دنیا

سوالات متداول و تخصصی لنز

سوالات متداول درباره لنز رنگی، لنز طبی و چشم
جواب: در هر دو این جراحی ها از لیزر برای برداشتن لایه هایی از روی قرنیه استفاده می شود. در لازک این لایه برداری فقط در ناحیه خارجی قرنیه انجام می شود به همین دلیل بعضی از مشکلات در لایه برداری عمل لیزیک ایجاد می شود کمتر بوده اما دوره بهبودی طولانی تر بوده و درد بیشتری هم بعد از جراحی دارد.
جواب: در روش فمتو با استفاده از دستگاه لیزر فمتو سکند قطر کمتری از سطح قرنیه نسبت به لیزیک برداشته می شود و پس از ایجاد بی حسی با قطره چشم فمتو لیزر به قرنیه چشم تابانده می شود و برشی نازکی در سطح قرنیه ایجاد می کند. لایه برش خورده بعد از عمل به جای خود برگردانده می شود تا به عنوان پانسمان طبیعی از بافت جراحی شده محافظت می کند و احتیاجی به بخیه ندارد.
پاسخ: خود عمل چشم غیر از ریکاوری و یا کارهای قبل از عمل معمولا ده دقیقه طول می کشد و بیهوشی کامل ندارد و در اکثر مواقع حتی با قطره چشمی بی حس می کنند
جواب : آب مروارید به کدورت عدسی طبیعی چشم که در عنبیه قرار دارد گفته می شود و زمانی که بخش بزرگی از عدسی کدر می شود و بینایی طرف تا 50 درصد کاهش پیدا می کند باید عمل شود
در حال پاسخ: 1-حداقل سن 18 سال باشد 2- ثابت شدن نمره چشم در یکسال گذشته 3- ضخامت کافی برای قرنیه بعد از عکس برداری 4- نداشتن قوز قرنیه 5- عدم حاملگی و شیردهی 6- نداشتن بیماری های مانند دیابت، روماتیسم
معاینه کامل ساختمان چشم، اعمال و جراحیهای چشم توسط جراحان مجرب، دیدن ته چشم برای بیماران دیابتی، اعمال زیبایی پلک و بوتاکس، گرفتن فشار چشم، تعیین نمره چشم با دستگاههای کاملا کامپی

جهت آشنایی بیشتر با خدمات ما کلیک کنید
تهران - سعادت آباد - بلوار دریا - پلاک 30
برای دیدن آدرس دقیق کلیک کنید

لنز رنگی

لنز طبی

متخصص چشم