تاریخ : 1400/09/16 || بازدید : 2371


متخصص چشم لنز طبی و لنز رنگی

عفونت قرنیه چشم


عفونت قرنیه چشم زمانی رخ می‌دهد که میکروارگانیسم‌های مضر (باکتری‌ها، قارچ‌ها و ویروس‌ها) به هر بخشی از کره چشم یا ناحیه اطراف آن حمله کنند. این ناحیه شامل سطح شفاف جلوی چشم (قرنیه) و غشاء نازک و مرطوب پوشاننده‌ی بیرون چشم و داخل پلک‌ها (ملتحمه) می‌باشد. عفونت‌های چشم می‌توانند بر یک یا دو چشم اثر بگذارند و در افراد با سنین مختلف رخ دهند. علائم آن شامل سوزش، قرمزی، ترشح از چشم و کاهش دید می‌باشد. درمان این وضعیت بطور معمول بستگی به علت عفونت قرنیه چشم دارد.

قرمزی چشم‌ها
چشم درد
ترشح از چشم
ترشحات زرد، سبز، خونی یا آبکی از چشم
خشکی چشم
حساسیت به نور (نور هراسی)
چشم‌های متورم
تورم اطراف چشم‌ها
خارش
تاری دید یا کاهش بینایی
تب بدون هیچ دلیل دیگری


نمونه‌هایی از عفونت‌های ویروسی، قارچی و باکتریایی چشم عبارتند از:
التهاب ملتحمه یا قرمزی چشم
سایر عفونت‌های ویروسی چشم (التهاب قرنیه ویروسی) 
التهاب قرنیه قارچی
التهاب قرنیه آکانتامبا
تراخم
آندوفتالمیت


عفونت قرنیه چشم می‌تواند بر بخش‌های داخلی پلک‌های بالا و پایین اثر بگذارد و باعث گل مژه یا برآمدگی پلک شود. هنگامی که عفونت به غده‌های اشکی چشم حمله می‌کند، بیماری‌های التهابی مانند داﮐﺮﯾﻮﺳﯿﺴﺘﯿﺖ و یووئیت می‌توانند ایجاد شوند. عفونت همچنین می‌تواند منجر به التهاب و انسداد مجرای اشکی چشم شده و باعث داکريوسيستيت گردد.

عفونت قرنیه چشم ممکن است یک دلیل زمینه‌ای زخم قرنیه باشد که شبیه به آبسه چشم است. زخم قرنیه در صورت عدم درمان می‌تواند منجر به کاهش شدید بینایی شود. عفونت‌های جدی‌تر چشم می‌توانند به نواحی عمیق‌تر نفوذ کرده و با رسیدن به بخش‌های داخلی چشم، بیماری‌های تهدید کننده‌ی بینایی مانند آندوفتالمیت ایجاد کنند. در اثر سلولیت اوربیت، عفونت موجود در داخل و اطراف بافت نرم پلک‌ها یک وضعیت اضطراری را نشان می‌دهد، زیرا این عفونت در صورت عدم درمان می‌تواند پخش شود.


بسیاری از عفونت‌های ویروسی شایع چشم خود به خود برطرف می‌شوند. اما برای اطمینان از درمان سریع عفونت چشم ممکن است نیاز به داروهای نسخه‌ای داشته باشید. در بیشتر موارد، درمان عفونت چشم شامل استفاده از کمپرس‌های سرد یا گرم، قطره چشم، کرم یا آنتی بیوتیک می‌باشد. در صورتی که عفونت چشم ناشی از ویروس باشد، ممکن است نیاز به درمان موضعی آنتی ویروسی باشد.

برخی از انواع التهاب ملتحمه بسیار مسری بوده و نیاز به مراقبت فوری توسط یک چشم پزشک دارند. بطور معمول، درمان شامل دور ماندن از محیط کاری یا مدرسه، استفاده از محلول‌ها یا پماد‌های تجویزی ضد عفونی کننده جهت تسکین علائم خواهد بود.

 
مرکز تخصصی چشم دانیال 

برطرف کردن عیوب انکساری ( لیزیک، لازک .PRK)
جراحی مدرن آب مروارید
اصلاح نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم
تجویز و ساخت عینک و لنز زیر نظر پزشک با دستگاه کامپیوتری
نماینده رسمی لنزهای سولوتیکا از شرکت دامون طب در ایران
نماینده رسمی لنزهای بلا از دامون طب در ایران
نماینده رسمی لنزهای طبی ایراپتیکس و بوش اند لومب
نماینده رسمی لنزهای  رنگی ایراپتیکس ، سولکو ، دسیو ،آنستازیا
نماینده رسمی برترین عینک های اروپایی و آمریکایی
نماینده رسمی برترین عدسی های دنیاانواع لنز

آخرين محصولات
فشارخون چشم
فشارخون چشم
سوراخ شبکیه
سوراخ شبکیه
دیابت چشم
دیابت چشم
جرقه چشم
جرقه چشم
تنبلی چشم
تنبلی چشم
پرش پلک
پرش پلک
آلرژی های چشم
آلرژی های چشم
تبخال چشم
تبخال چشم
زونا
زونا
قرمزی چشم
قرمزی چشم

مقالات تخصصی چشم پزشکی

سوزش چشم

سوزش چشم می توانند علل مختلفی از جمله ساده و پیچیده داشته باشند و احساس سوزش می تواند ...

بیشتر بخوانید

انواع لنزهای تماسی

لنزها بر حسب جنس، فاصله زماني براي تعويض و قابليت خوابيدن با لنز در شب تقسيم بندي مي شوند.

بیشتر بخوانید

تاثیرات آلودگی هوا بر چشم و پوست

آیا شدنی است، چشم‌های حساس را در هوای آلوده‌ بدون این‌که صدمه‌ای به آنها وارد شود، تمیز و سالم نگه داشت؟

بیشتر بخوانید

مقالات تخصصی انواع لنز و چشم پزشکی

بهترین برند های لنز در دنیا

سوالات متداول و تخصصی لنز

سوالات متداول درباره لنز رنگی، لنز طبی و چشم
جواب: در هر دو این جراحی ها از لیزر برای برداشتن لایه هایی از روی قرنیه استفاده می شود. در لازک این لایه برداری فقط در ناحیه خارجی قرنیه انجام می شود به همین دلیل بعضی از مشکلات در لایه برداری عمل لیزیک ایجاد می شود کمتر بوده اما دوره بهبودی طولانی تر بوده و درد بیشتری هم بعد از جراحی دارد.
جواب: در روش فمتو با استفاده از دستگاه لیزر فمتو سکند قطر کمتری از سطح قرنیه نسبت به لیزیک برداشته می شود و پس از ایجاد بی حسی با قطره چشم فمتو لیزر به قرنیه چشم تابانده می شود و برشی نازکی در سطح قرنیه ایجاد می کند. لایه برش خورده بعد از عمل به جای خود برگردانده می شود تا به عنوان پانسمان طبیعی از بافت جراحی شده محافظت می کند و احتیاجی به بخیه ندارد.
پاسخ: خود عمل چشم غیر از ریکاوری و یا کارهای قبل از عمل معمولا ده دقیقه طول می کشد و بیهوشی کامل ندارد و در اکثر مواقع حتی با قطره چشمی بی حس می کنند
جواب : آب مروارید به کدورت عدسی طبیعی چشم که در عنبیه قرار دارد گفته می شود و زمانی که بخش بزرگی از عدسی کدر می شود و بینایی طرف تا 50 درصد کاهش پیدا می کند باید عمل شود
در حال پاسخ: 1-حداقل سن 18 سال باشد 2- ثابت شدن نمره چشم در یکسال گذشته 3- ضخامت کافی برای قرنیه بعد از عکس برداری 4- نداشتن قوز قرنیه 5- عدم حاملگی و شیردهی 6- نداشتن بیماری های مانند دیابت، روماتیسم
معاینه کامل ساختمان چشم، اعمال و جراحیهای چشم توسط جراحان مجرب، دیدن ته چشم برای بیماران دیابتی، اعمال زیبایی پلک و بوتاکس، گرفتن فشار چشم، تعیین نمره چشم با دستگاههای کاملا کامپی

جهت آشنایی بیشتر با خدمات ما کلیک کنید
تهران - سعادت آباد - بلوار دریا - پلاک 30
برای دیدن آدرس دقیق کلیک کنید

لنز رنگی

لنز طبی

متخصص چشم